Bizden ve Metil metakrilat’tan(MMA) Konuşalım

Sitemap


Bize Ulaşın-Contact Us


callMeslek Sırları


Bir Numaralı Kural

Eğer herhangi bir yapı kimyasal ürünü kullanacaksanız ve bu ürünü kısa vadeli değil uzun vadeli olarak kullanmak istyorsanız ilk yapmanız gereken uygulanacak yüzeyin istisnasız kuru, temiz ve sağlam olduğund auygulama yapın veya yaptırın. Bu şartların sağlanamadığı durumda veya hiç bir şekilde sağlayamıyorsanız paranız çöpe gidecektir. 

Bugüne kadar bu kuralın istisna olduğu hiç bir durum görmedik. Rakip ürünleri uyguladığınız zamanda da aynı şey geçerli. Eğer uygulamada bu duruma ne kadar önem verirseniz ürünü garanti süresince hatta bazen çok daha fazla zaman mutlaka kullanırsınız. Uygulama firması ile çalıştığınızda bile alt yüzeyd ene yapacağını sorun. Bir şey yapmıyorsa ve size ürün tutar diyorsa bilinki sadece paranız gidiyor. Çünkü firmayı çağırıpta memnuniyetinizden bahsederseniz, zemininiz veya yüzeyiniz kötü bu zeminde daha iyi olmaz cevabını alırsınız. Firma, astarlar ile temizlik ve pürüzlendirme araçları ile çok şey yapabilir. Ancak bazı durumlarda hiç bir şey yapılamayadabilir. Bu durumda beton, asfalt,vb. yüzeyiniz ne ise lütfen değiştirin. Değiştirmek zahmetli bile olsa kazancı çok kısa zamanda karlı olur. 

Yapılan hatalaradan biriside eski kullandığınız ürünün üzerine yenileme yapmak. Örneğin yol boyası diyelim. Böyle bir uygulama yaptığınızda, eski boya, zemin yüzeyinden sökülürse, üstte yaptığınız harika yeni yol boyasıda sökülür, sürprizine hazır olun. Mutlaka mekanik ve kimyasal yollarla, altaki eski ürünü sökün. Yüzey kimyasal kaplamaları yüzey için ( Beton, tuğla, vb.) yapılır ve uygulanır, yüzey kaplama ürününü yenilemek için değil. Böyle bir şartta yaptığınız uygulama, 1 numaralı kurala kesinlikle aykırıdır. 

Unutmayın ki ürün tek başına kaliteli değildir. Uygulanmasıda kaliteli olmalıdır.( Daha sonra söyleyeceğiz..kullanmasıda kaliteli olmalıdır.)

Size bloğumuzda bahsettiğimiz hiç bir şeyi uygulamazsanız bile 1 numaralı kuralı uygulamanızı tavsiye ederiz. Sonucu çok kısa zamanda farkedersiniz. 


 

İyi Ürün, İyi Uygulama, birde İyi Kullanım

Dünyanın en iyi, en güzel arabasını aldınız. Harika bir servis. araba showroomda gıcır gıcır. Ödemesi sizin için rahat, anahtarı size belgeler ile teslim ediyorlar, hayırlı olsun yola çıktınız bile. 

Aylar belki 1- 2 sene sonra,

Arabada ki unuttuğunuz küçük çizgiler pas tutmaya başladı bile. Eh bbebekle uğraşmak zor. Bu yüzden bir iki kullanımış bebek bezinn arabada unutulması doğal. Sigarada .....tabiki bebek yokken içiyorsunuz,,,tavanın rengini değiştirmeye başladı. Bakımı unuttuğunuz için havalandırma çok iyi çalışmıyor. Far ayarlarını yaptırmanız lazım ama hangi vakitte. 

En nayet bugün arabayı yıkatıyorsunuz. O Showroomdaki harika araba şu an karşınızda çamurları çıkmıyor, sinekler sanki ön kaportaya yapıştırıcı ile yapışmış. 

Peki niye böyle oldu?……araba mı kabahatli?……….. servis mi?….yoksa siz mi?

Aynı kural bizim uzmanlığımızdaki kaplama kimyasallarında da geçerli.

Yol boyası yaptırırsanız , fabrikanızda forkliftler üzerinde patinaj yaparsa boya dağılır , çıkar, başka yerleri kirletir. Kabahat boyada değil.

Zemin kaplaması yaptırırsanız, mekanik bir sürtinmede aşınır. Kaynak yaptırdığınızda leke bırakır. En önemlisi kimyasal madde döküldüğünde, kir tutmaz denmiş olsa bile silmezseniz kirlenir. Kabahat zeminde değil. 

Çukur zemin tamiratı yapacaksınız. Uyarmalarına rağmen çukur kenarlarını temizlemeden , 1 numaralı kurala uymadan ön hazırlıksız uygulama yaptınız. Zamanla kenarlard atekrar çatlamalar oluşur. Yaptığınız uygulama boşa gider. Kabahat tamir harcında değil. 

Kullanma Kılavuzu esasen dünyanın en akıllı olayıdır. İşi bilenler ne alırlars aalsınlar sonuna kadar okur ve kılavuzdaki kuralları ayen uygularlar. 

Sizde en iyisi kullandığınız ürünün kulanma kılavuzunu basit bir zemin boyasında bile isteyin. Paranız aynı yere tekrar tekrar malzeme kullanmaya gitmesin. 

Bu yazı biraz felsefi oldu kabul ediyoruz. Ama inanın ki 1. kuraldan sonra bunu yazmamızın nedeni var. 

Her şey showroomda durduğu gibi durmuyor. 

 

  

 

Neden Meslek SırlarıSizlerle bu kadar sene çalışmadan kaznadığımız tecrübeleri paylaşmaya karar verdik. Bir çok gittiğimiz müşterilerde özellikle zemin ile ilgili ortak problemler var. Yanlış ürün, yanlış uygulama ve en en önemlisi yanlış uygulama hazırlığı. Bu konuda sorun yaşandığı zaman çözüm için çok fazl akaynak bulmak maalesef münkün değil. Çünkü bizde dahil olmak üzere tüm şirketler öncellikle tanıtımda sadece ürün mükemmeliyetinden ve uygulamadan bahsediyor. 

Oysaki Türkiyed eyanyana duran iki binada bile farklılıklar oluyor. Bu bakımdan çok iyi anaiz edilmeden doğru ürünü bulmak ve doğru uygulamaya karar vermek çok zor. 

Sonuç sokağa atılan paralar, hakketiğinden çok daha önce aşındığı için çok erken ömrünü tamamlayan yapı kimyasal ürünleri, bilgi alamadığı için sadece ucuz fiyata odaklaan ve merdiven altı üretici ve uygulamacıların iştahını kabartan müşteriler ve güveni gittikçe sarsılan bir sektör. 

Biz kendi uzmanlığımızda elimizden geldiği kadar buna dur demeye karar verdik. 

Meslek Sırlarımıza Hoşgeldiniz!

Sadun Boytorun 


Sektörel Çözümler

kapak2Ürünler


IMG 5152

Zaman Kazandıran Metilmetakrilat Ürünlerimiz


Yükle-Download

Genel Katalog ve Broşürler

Sektörel Katalog ve Broşürler:

Zemin Kaplama

© BoytorunKimya2018      info@boytorun.com           Site Haritası        İrtibat Bilgileri